Jak wybrać odpowiedni szlak, aby był dostosowany do umiejętności dziecka?
No dobra! Decydujemy się i jedziemy z dziećmi w góry. Tylko co dalej? Gdzie iść? Jak sprawdzić czy ten szlak jest długi czy krótki, trudny czy łatwy? Czytając poniższy tekst znajdziesz odpowiedzi.
Rozpocznę od tego, że rodzice znają swoje dzieci najlepiej. Znają ich umiejętności, zainteresowania oraz mocne i słabe strony. Obserwują ich rozwój w każdej sferze życia każdego dnia. Myślę, że każdy z Was jest w stanie powiedzieć czy Wasze dziecko lubi wysiłek fizyczny i dodatkowo jak intensywny on może być. Począwszy od spacerów, po jazdę na rowerze, rolkach, taniec itp.
Postanowiłam umieścić tutaj ten wpis, ponieważ, dostaje od Was pytania czy moje dziecko da radę wejść na Śnieżkę, Sarnią Skałę itp.
Odpowiadam: nie wiem, to zależy 🙂

Chciałabym rozszerzyć swoją odpowiedź i ułatwić Wam podjęcie decyzji w kwestii wyboru najlepszej trasy. Takiego szlaku, który będzie adekwatny do możliwości dziecka, co w konsekwencji doprowadzi do zadowolenia i jego dalszej chęci wędrowania.
Proponuje zadać sobie kilka pytań:
Czy spędzacie aktywnie czas z dziećmi?
Czy kiedykolwiek byliście już z dziećmi na wycieczce pieszej dłuższej niż 5 km?
Czy większość wolnego czasu spędzacie z dziećmi poza domem?
Czy Wasze dzieci chętnie wędrują?
Jeżeli na większość pytań odpowiedzieliście NIE, to poniżej kilka moich sprawdzonych rad, które warto wykorzystać na samym początku.
- Nastawienie rodzica ( Przede wszystkim dzieci to tylko dzieci. Nie obejdzie się bez pytań: czy daleko jeszcze? Po co my tam idziemy? Stwierdzeń: Mamo bolą mnie nogi, nudzę się itp. Warto się na to przygotować i nastawić. )
- Spokojna wędrówka ( Dzieci mają krótsze nóżki, co za tym idzie stawiają krótsze kroki 🙂 Warto ich nie poganiać oraz robić dłuższe przerwy)
- Przerwa w Schronisku ( Oprócz odpoczynku, posilenia się można ten czas wykorzystać na dobrą zabawę. Zazwyczaj na miejscu są dostępne zabawy i gry dla dzieci)
- Połączenie wędrówki z dostępnymi kolejkami linowymi ( To jest również bardzo ciekawa opcja, a przede wszystkim mniej męcząca dla dziecka)
- Odpowiedni ubiór ( Gdy Nam zrobi się odcisk na stopie to nie pójdziemy prawda? Warto zadbać o wygodę w kwestii ubioru również dla dzieci )
- Atrakcja dla dziecka podczas wędrówki ( Dobrym pomysłem jest zabranie ulubionej zabawki : Misia, lalki, małych autek, a może po prostu bańki mydlane, które zawsze cieszą się popularnością wśród dzieci)
- Spakowanie jedzenia i picia ( Na głodniaka nikt nie będzie miał ochoty na spacery. Może warto zastanowić się nad małymi podręcznymi przekąskami, które dzieci mogą spakować do swoich plecaczków i zaproponować im piknik na szczycie)
- Chwalenie dzieci ( Bardzo istotna rzecz całej wyprawy, którą warto robić już na samym początku szlaku po kilku krokach, to działa naprawdę motywacyjnie dla nich)
- Nagroda po zakończonej wędrówce ( Można to nazwać nagrodą, albo po prostu miłych skojarzeniem ze wspólnego wyjazdu 🙂 Przykładowo lody, plac zabaw, basen w miejscu noclegu)

Gdy już znacie możliwości dziecka z Waszych wspólnych wypraw to kolejnym krokiem jest wybór trasy.
Jak to zrobić?
Doświadczeni na pewno korzystają z poniższych rozwiązań, ja przedstawię Wam jak to wygląda z mojej perspektywy. Proszę nie wychodźcie z dziećmi na szlak bez przygotowania i sprawdzenia trasy, jeżeli w ogóle nie znacie danego terenu.
Ja swoje pomysły na wycieczki z dziećmi czerpię z kilku źródeł. Przede wszystkim z własnych wypraw, na których robię rozeznanie terenu. Z obserwacji profili rodziców, którzy wędrują po górach z dziećmi albo z licznych blogów o podróżach. Wybieram kierunek wycieczki, pasmo górskie i zaczynam od szukania trasy na mapie turystycznej www.mapa-turystyczna.pl
Znajdziecie tam wiele przydatnych informacji takich jak:
- Długość szlaku
- Orientacyjny czas przejścia
- Suma podejść
- Przebieg Trasy
Przy parametrze długości szlaku, pamiętajcie, o drodze w dwie strony. Często wpisując sobie trasę docelową, zapominamy o tym, że tą samą drogę będzie trzeba pokonać aby wrócić 😀
Jeżeli chodzi o czas przejścia, który widzimy na mapce, jest to czas orientacyjny co oznacza, iż jedni przejdą go szybciej, a drudzy dłużej. Ja ze swojego doświadczenia chodzenia po górach z dziećmi, zawsze doliczam około 20% czasu przy planowaniu trasy. Dzięki czemu nie ma niepotrzebnego stresu i poganiania. A jak uda się być na szczycie wcześniej to mamy więcej chwil na podziwianie widoków.
Suma podejść, językiem potocznym to nic innego jak odpowiedź jak bardzo będzie pod górkę 🙂 Oczywiście im mniejsza wartość tym teren bardziej płaski, im wyższa tym więcej spaceru pod górę, Warto przy pierwszej wędrówce wybrać trasę z sumą podejść 200-500 m i po takim doświadczeniu określić czy dziecku łatwo było takie podejście pokonać. Na swoim blogu przy opisie naszych wycieczek, zawsze umieszczam taką informację, aby przybliżyć Wam skalę trudności.

Przebieg trasy, czyli opis przejścia wraz z kolorami szlaku oraz charakterystycznymi punktami. Przy wędrówce po raz pierwszy warto wybrać szlak, na którym znajduję się Schronisko, co ułatwia odpoczynek i umila czas dzieciom.
Posiadając tak sporo informacji jesteśmy w stanie ocenić skale trudności danego szlaku i wybrać coś odpowiedniego 🙂 Warto pamiętać również o sprawdzeniu prognozy pogody, bo ona często wybraną trasę jest w stanie zmienić nie do poznania. Pamiętajcie także o bezpieczeństwie w górach i przy trudnych momentach trzymaniu dzieci za rękę.
Mam nadzieję, że wybór i planowanie odpowiedniej trasy stanie się dla Was teraz łatwiejsze 🙂
A może przygotować Wam kilka gotowych tras na wędrówki z dziećmi?
Dajcie znać w komentarzu 🙂
Ściskam! Madzia.